POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
„Miecze Europy”
Przewodnik: Śladami pierwszych Piastówlipiec 09 2016 15:50:00
„Miecze Europy”Historia karabinu jest stosunkowo krótka w porównaniu z dziejami miecza. Od takiej konkluzji należałoby wyjść wybierając się na wystawę, którą otwarto dzisiaj w Gnieźnie. W rolach głównych przedmiot, który można uznać za największy symbol pradziejów – miecz.

Podczas sobotniego wernisażu w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwarta została wystawa pt. „Miecze Europy”. - To jest wystawa replik pokazujących historię miecza od samego początku wykorzystywania tej broni, czyli od brązu aż do schyłkowego okresu średniowiecza, a więc do czasu, kiedy miecz osiągnął swój szczytowy moment rozwoju – tłumaczy Michał Bogacki, dyrektor MPPP w Gnieźnie.

- Dzięki tym replikom, które nie są już tylko mało mówiącymi kawałkami żelaza mocno skorodowanymi, a są przedmiotami pokazującymi miecz tak, jak on był rzeczywiście wykorzystywany. On nie jest biały i wyszczerbiony przez czas, tylko wyczyszczony, naostrzony, czyli dokładnie taki, jaki powinien być w momencie, kiedy był przez użytkownika wykorzystywany i tak właśnie te miecze pokazuje ta wystawa – dodaje M. Bogacki.

Wystawa została sfinansowana przez Urząd Miejski w Gnieźnie i jest ściśle związana ze zbliżającym się widowiskiem plenerowym Koronacji Królewskiej. Wyeksponowano ją w holu głównym gnieźnieńskiego muzeum, a będzie czynna do końca wakacji. - Szukaliśmy powiązania, co jeszcze łączy nie tylko instytucje historyczne, z którymi współpracujemy, ale także elementy historyczne, jakie chcielibyśmy pokazać. I tak stanęło na tej wystawie, która w 2015 roku także została zaprezentowana w wydaniu książkowym – zaznacza Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

- Na prezentowanej wystawie jest także element mieczy piastowskich, co nas gnieźnian szczególnie interesuje, bo dotyczy epoki Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego, a także czasów Bitwy pod Grunwaldem. Jest także ten najważniejszy miecz w Polsce, czyli szczerbiec koronacyjny królów Polski. Stwierdziliśmy, że warto taką wystawę sprowadzić do Gniezna i dzięki prezydentowi miasta, który zabezpieczył środki i przekazał do Miejskiego Ośrodka Kultury, abyśmy mieli możliwość zaprezentowania tej wystawy – mówi D. Pilak.

Sam autor wystawy tymczasem najpierw tłumaczył, dlaczego nie lubi określenia rekonstruktor, a woli sformułowanie odtwórca historyczny. - To nie jest ta skala, bo rekonstruktor tworzy przedmiot, natomiast całość tych działań raczej trzeba nazwać odtwórstwem – mówi Igor Górewicz, szczeciński muzyk, wydawca książek, odtwórca historyczny, reżyser i konsultant filmowy, który brał udział w niemal dwudziestu produkcjach. - Cała wystawa pokazuje różnorodność miecza, jako broni, przedmiotu i symbolu w kulturze europejskiej. Historia karabinu jest stosunkowo krótka w porównaniu z dziejami miecza – wyjaśnia.

- Ta wystawa pokrywa mniej więcej 3400 lat historii oręża, które jako pierwsze w czasach działalności człowieka zostało stworzone celowo do walki z drugim człowiekiem. To nie jest broń myśliwska, jak włócznia, oszczep i łuk, bo one były przeobrażone dopiero w broń bojową. Ambiwalencja tego przedmiotu objawia się w pełni w jego symbolice, bo z jednej strony miecz, to jest mężczyzna oraz honor i porządek prawny, a z drugiej strony brutalna siła i przemoc – zaznacza I. Górewicz.

Jego zdaniem miecz do dzisiaj symbolizuje całość działań zbrojnych. - Przecież całkiem niedawno Sienkiewicz, gdy pisał „Ogniem i mieczem”, to nie miał owego miecza bezpośrednio na myśli. Ktoś zauważył jakiś czas temu, że właściwie jedynym motywem miecza w całej trylogii sienkiewiczowskiej jest sławetny Zerwikaptur, który ma symbolizować dawność rodu Podbipiętów i jego przysięgę, czyli zaklęcie się na miecz, że te trzy głowy zetnie i nie przedłuży swego rodu, jeśli nie dokona tego czynu. Nie wiem, czy zrobił to w pełni świadomie, ale Sienkiewicz w tym małym toposie ujął ogrom symboliki miecza – przypomina autor wystawy.

Wojciech Orłowski
Drukuj 2902 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wspaniała uczta dla miłośników historii w pałacu w Czerniejewie! 15.02.2019 18:00 | [577]
Wspaniała uczta dla miłośników historii w p...
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym w pałacu w Czerniejewie! 14.02.2019 21:00 | [601]
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym ...
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej rzeczy 12.02.2019 21:00 | [515]
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej ...
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie zostanie upamiętnione! 12.02.2019 12:00 | [297]
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie...
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już w marcu w Czerniejewie! 11.02.2019 13:00 | [418]
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny ...
Pałac w Mielnie „powraca do życia”! 11.02.2019 11:00 | [333]
Pałac w Mielnie „powraca do życia”!
starsze >
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Franciszka i Antoniego Saskowskich! 03.02.2019 08:00 | [573]
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Fran...
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 30.01.2019 10:30 | [1519]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
8,784,420 unikalnych wizyt