Muzeum Początków Państwa Polskiego popularyzuje wiedzę o Chrzcie Polski! Zespół Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie stworzył nowoczesną wystawę z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wystawa powstała przy współpracy z licealistami!
„966: U źródeł Polski” to wystawa mobilna przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, wzbogacona o elementy multimedialne oraz działania towarzyszące z zakresu edukacji. Twórcy wystawy chcieli przedstawić przyczyny, przebieg i znaczenie chrystianizacji ziem polskich rozpoczętej w roku 966 chrztem księcia Mieszka. Wystawa ukazywać będzie najważniejsze dyskutowane w literaturze zagadnienia i zachęcać do dalszych poszukiwań w tym obszarze.
Po raz pierwszy ekspozycja zostanie pokazana w Muzeum Podlaskim w Białymstoku już 19 kwietnia! Wcześniej, bo 5 kwietnia odbędzie się tam też konferencja prasowa promująca wystawie we wschodnim regionie.
„966: U źródeł Polski” składa się z dwóch elementów - plansz graficznych i aplikacji mobilnej, będącej przewodnikiem po wystawie. Aplikacja zawiera komponent audio, który umożliwi zapoznanie się z tematyką wystawy osobom z dysfunkcjami narządów wzroku. Aplikację będzie można bezpłatnie pobrać na smartfona lub skorzystać z udostępnionych tabletów.
Wystawa stworzona została przez pracowników MPPPG oraz uczniów, wolontariuszy z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Udział licealistów w projektowaniu wystawy miał za zadanie uaktualnić perspektywę w jakiej prezentowane są złożone i niejasne kwestie związane z chrztem Mieszka oraz uczynić je przystępniejszymi dla młodych odbiorców. Licealiści, po zajęciach z emisji głosu pod kierunkiem aktorki Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie, wzięli także udział w przygotowaniu nagrania mającego wspomóc odbiór treści prezentowanych na wystawie osobom niewidzącym.
Projekt „966: U źródeł Polski” wspomagają uznani mediewiści związani z poznańskim środowiskiem naukowym. Powstała w ramach projektu wystawa „966: U źródeł Polski” prezentowana będzie na terenie kraju i poza jego granicami. W sposób szczególny uwzględnione zostaną obszary Polski, gdzie trudno o muzea związane z dziedzictwem pierwszych Piastów, m.in. Podlasie. Losy samej wystawy będzie można już wkrótce śledzić na specjalnie przygotowanym blogu towarzyszącym projektowi.
Kuratorzy wystawy: Adam Bąkowski, Łukasz Kaczmarek; projekty graficzne: Jarosław Gryguć.