POLECAMY
REKLAMA
 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Piastowski Festiwal Wodny/Tajemnic
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Spalenie gnieźnieńskiej katedry... Za rok odsłona trzecia i ostatnia...
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniastyczeń 22 2016 19:45:00
Spalenie gnieźnieńskiej katedry... Za rok odsłona trzecia i ostatnia...Zaktualizowana wersja rozdziału historii, który dotyczy zdarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat wciąż wzbudza ciekawość i emocje. Gnieźnianie obejrzeli najnowszy dokument dotyczący podpalenia katedry w reżyserii Bogumiła Bieleckiego.

Zajęta prawie do ostatniego wolnego krzesła sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury stała się w piątkowy wieczór miejscem premierowej odsłony najnowszej części filmu dokumentalnego o podpaleniu gnieźnieńskiej katedry, do którego doszło 22 stycznia 1945 roku. - Ja zapowiedziałem już w zeszłym roku, że stworzyłem tryptyk filmowy i teraz ta część, którą dzisiaj oglądamy dotyczy samego ratowania płonącej katedry i jest ona bardzo ciekawa – mówi Bogumił Bielecki, reżyser filmu, który od wielu lat docieka prawdy dotyczącej tej historii.

- Muszę tutaj na wstępie powiedzieć, że gdyby nie przystąpienie do ratowania katedry głównie mieszkańców Gniezna, to ona spłonęłaby doszczętnie. Wszystkie te kaplice dookoła i dachy by upadły. Ta akcja spontaniczna i ratowanie zbiorów, które były przygotowane do wywiezienia, to były naprawdę takie działania, które nie mogły się udać bez obecności tych mieszkańców – uważa B. Bielecki, który krytykuje i obarcza winą za bezczynność ówczesne władze miasta, które jego zdaniem na całej linii zwiodły. - Władza tu zawiodła, właściwie nic nie zrobiono. Akcję podjęła właściwie młodzież i szóstka strażaków, którzy mieli wtedy dyżur i pod ich kierunkiem przebiegła już bardzo sprawnie. Dzięki temu uratowano najcenniejsze rzeczy – przypomina dokumentalista.

Dużym zainteresowaniem filmem nie jest zaskoczony gospodarz miejsca, w którym tradycyjnie już odbywa się premierowy pokaz filmu Bogumiła Bieleckiego. - Tak jak pierwsza część pokazała wówczas duże zainteresowanie, tak i druga w ramach tego tryptyku, który gdzieś jeszcze powstaje dalej utwierdza nas w przekonaniu, że to jest właściwy kierunek – twierdzi Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. - Na pewno będziemy chcieli propagować ten film także przy różnych innych okazjach związanych chociażby w tym roku z ważnymi rocznicami, które w Gnieźnie będą miały miejsce. Najważniejsze, że ludzie żyjący w Gnieźnie są świadomi jak gdyby wagi wydarzeń, które w tym filmie są pokazywane. Jeżeli z tego wynika pozytywna reakcja, to chyba warto pokazać to szerszej publiczności także poza Gnieznem – podsumowuje D. Pilak.

Film pod kątem przydatności dla ewentualnego ustalenia ewentualnych faktów historycznych próbuje ocenić fachowiec, który odnosi się do tego dokumentu z raczej chłodną ostrożnością. - Jest to chyba coraz modniejszy ostatnio nurt tzw. historii mówionej. Kiedy brakuje innego rodzaju źródeł historycznych, wtedy zastępuje się je historią mówioną i wspomnieniami świadków wydarzeń. One składane zwłaszcza po latach mogą mieć różną wartość dokumentalną. Tym niemniej, jeżeli mamy do wyboru coś bądź całkowity brak źródeł, to trzeba korzystać z takich, które są w ogóle dostępne – zauważa Marek Szczepaniak, kierownik gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu, który również skorzystał z zaproszenia i obejrzał film pt. „Ratowanie Płonącej Katedry”.

Kolejna, trzecia i ostatnia część tryptyku filmowego poświęconego podpaleniu i odbudowie gnieźnieńskiej katedry pokazana ma zostać równo za rok podczas kolejnej rocznicy tego zdarzenia. Ma ona pokazywać i opisywać wszystkie znane fakty, które miały miejsce już w czasach powojennych, gdy odbudowywano zniszczenia zabytkowej budowli. - Trzecią część będzie już łagodniejsza, pokaże trud odbudowy i regotyzacji katedry gnieźnieńskiej – planuje B. Bielecki.

Wojciech Orłowski

Na ten temat:
Tłumy na pokazie filmu o spaleniu katedry
Drukuj 1989 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
„Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć” 20.04.2018 09:00 | [1005]
„Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć”
Kup książkę „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”! 19.04.2018 12:30 | [1355]
Kup książkę „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”!
„Nieznane tajemnice Zakrzewa” - zapraszamy na zwiedzanie pałacu! 17.04.2018 09:30 | [846]
„Nieznane tajemnice Zakrzewa” - zapraszamy ...
„Wielka ucieczka” - szukam fotografii z Kłecka, Mielna i Przysieki 16.04.2018 15:00 | [280]
„Wielka ucieczka” - szukam fotografii z Kł...
Zapraszamy na kurs sternika motorowodnego 16.04.2018 13:00 | [278]
Zapraszamy na kurs sternika motorowodnego
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 15.04.2018 08:30 | [596]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
„Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć” 20.04.2018 09:00 | [1005]
„Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć”
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 15.04.2018 08:30 | [596]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
7,472,440 unikalnych wizyt