POLECAMY
REKLAMA
 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Piastowski Festiwal Wodny/Tajemnic
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
W roku jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski 19 wielkopolskich samorządów powoła Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”
Po podróży: Wydarzeniastyczeń 08 2016 13:30:00
W roku jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski 19 wielkopolskich samorządów powoła Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”W piątek, 15 stycznia 2016 roku o godz. 10.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbędzie się spotkanie założycielskie Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Nowa organizacja turystyczna ma wyznaczać nową jakość zarządzania szlakiem i jednocześnie być pierwszą, w pełni kompleksową próbą skoordynowania wszelkich działań na szlaku.

Członkami założycielami klastra będą: powiaty: gnieźnieński, kościański, średzki, wągrowiecki, wrzesiński; gminy miejskie: Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec; gminy miejsko-wiejskie: Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września oraz gminy wiejskie: Dominowo, Łubowo, Wągrowiec.

Podstawą działania klastra jest statut. Projekt statutu został opracowany zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach oraz ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej.

Klaster ma zostać powołany w celu koordynacji Szlaku Piastowskiego na terenie województwa wielkopolskiego, kreowania jego atrakcyjnego wizerunku na terenie województwa wielkopolskiego, w kraju i zagranicą, zwiększenia liczby turystów odwiedzających szlak i region, wydłużenia ich czasu pobytu, a co za tym idzie zwiększenia dochodów z turystyki, w szczególności poprzez realizację następujących celów:

1. podejmowanie współpracy z gwarantowanymi i aspirującymi obiektami szlaku, szczególnie na terenie województwa wielkopolskiego, których lista ulega zatwierdzeniu przez Radę Programowo – Naukową ds. Szlaku Piastowskiego powołaną przez marszałków województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego
2. systematyczne kontrolowanie i monitoring standardów udostępniania obiektów
3. zarządzanie systemem informacji turystycznej na Szlaku Piastowskim, szczególnie na terenie województwa wielkopolskiego
4. prowadzenie kompleksowych działań promujących Szlak Piastowski we współpracy z samorządem województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz ewentualnym koordynatorem na terenie województwa kujawsko - pomorskiego
5. podejmowanie współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną, Kujawsko – Pomorską Organizacją Turystyczną, lokalnymi organizacjami turystycznymi zlokalizowanymi na szlaku, Polską Organizacją Turystyczną, organami administracji publicznej oraz podmiotami gospodarczymi, w tym z komercyjnymi partnerami szlaku i organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie turystyki

Klaster swoje cele ma realizować poprzez:
1. prowadzenie działalności edukacyjnej, szkoleniowej i wydawniczej
2. prowadzenie banku informacji i systemu informacji turystycznej o Szlaku Piastowskim w oparciu o centra i punkty informacji turystycznej oraz informacje pozyskiwane z obiektów szlaku, jak również poprzez ogólnie dostępne dane o charakterze statystycznym
3. tworzenie pakietów turystycznych
4. tworzenie lokalnych tematycznych tras turystycznych o profilu kulturowym
5 .tworzenie tematycznej oferty kulinarnej na szlaku
6. przygotowywanie i organizowanie działań promocyjnych dotyczących Szlaku Piastowskiego
7. opracowywanie kampanii promujących Szlak Piastowski oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych na ich realizację
8. udział w imprezach promocyjnych, targach krajowych i zagranicznych
9. organizowanie imprez studyjnych
10. aktywne realizowanie działań o charakterze Public Relations, w tym szczególnie podejmowanie współpracy z prasą branżową i codzienną, w kraju i za granicą
11. promowanie wydarzeń na Szlaku Piastowskim w mediach społecznościowych
12. koordynowanie kalendarza imprez turystyczno – kulturalnych na szlaku, szczególnie corocznego Święta Szlaku Piastowskiego
13. wspieranie innych działań służących realizacji celów statutowych

Projekt statutu zakłada, że klaster będzie prowadził działalność gospodarczą. Docelowo do klastra mają również przystąpić firmy z sektora MSP oraz instytucje naukowo – badawcze.

Powołanie klastra jest efektem trwającego od 2011 roku procesu przebudowy Szlaku Piastowskiego, unikatowego, jednego z najbardziej znanych szlaków kulturowych w Polsce. Przebiega on przez obszar dwóch województw – Wielkopolskę oraz województwo kujawsko – pomorskie. Restytucją szlaku zajęła się Rada Programowo – Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego powołana przez marszałków województwa wielkopolskiego oraz kujawsko – pomorskiego. W wyniku prac Rady całkowicie zmodyfikowano przebieg szlaku. Przeprowadzony przez grupę cenionych naukowców audyt historyczny doprowadził do wykreślenia miejscowości nie związanych z Piastami. Aktualnie szlak ma charakter liniowy, z dwiema trasami przecinającymi się w Gnieźnie.W roku 2012 szlak otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego.

Już jesienią, 2014 roku jednostki samorządu terytorialnego województwa wielkopolskiego reprezentujące na szlaku odcinki: gnieźnieński, poznański, wrzesiński, kościański, średzki, koniński, kaliski, słupecki i wągrowiecki solidarnie wyraziły wolę wspólnej koordynacji Szlaku Piastowskiego na terenie województwa wielkopolskiego od 2015 roku. Po roku współpracy uznano, że dalsza realizacja celów będzie możliwa jedynie wtedy, kiedy zostanie utworzona wspólna organizacja.

Przypomnijmy, turystyczna trasa znana pod nazwą Szlak Piastowski jest najstarszą tego typu trasą w Polsce, a jej przebieg łączy najważniejsze obiekty i zabytki naszej historii związanej z początkami państwa polskiego. Jest to szlak turystyczny o niepowtarzalnych walorach historycznych i edukacyjnych. Już w XIX wieku niektóre z obiektów tego szlaku były odwiedzane przez turystów. Najwcześniejsza udokumentowana propozycja wyprawy turystycznej „piastowskim szlakiem” pojawiła się w 1938 roku – w przewodniku Jana Kilarskiego jako „kraina najdawniejszych naszych dziejów”. Momentem przełomowym dla zagospodarowania przestrzeni Szlaku były przygotowania i same obchody 1000-lecia chrztu Polski. Ideą i przesłaniem szlaku jest prezentacja i udostępnienie autentycznych obiektów historycznych związanych z początkami Polski i początkami religii chrześcijańskiej na naszych ziemiach. Dynastia Piastów budując zręby naszej państwowości dokonała niezwykle istotnych przemian zarówno ideologicznych, jak i gospodarczych, administracyjnych. Panowanie tej Dynastii jest najistotniejszym okresem w dziejach naszego państwa. A dostępne obiekty szlaku – grody, palatia, kościoły są świadectwem wielkości i świadomego wkraczania w nowe czasy.

Warto dodać, że na Szlaku Piastowskim znajduje się aż 6 pomników historii (klasztor benedyktyński w Lubiniu, Ostrów Tumski w Poznaniu, wyspa na Ostrowie Lednickim, Wzgórze Lecha w Gnieźnie, dawne opactwo cysterskie w Lądzie nad Wartą oraz rezerwat archeologiczny w Biskupinie). Ponadto Wzgórze Lecha w Gnieźnie jest jednym z czterech polskich miejsc, któremu został przyznany w marcu 2007 roku Znak Dziedzictwa Europejskiego. Z kolei Biskupin w 2007 roku został laureatem nagrody Europa Nostra, a Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - Brama Poznania została w 2014 roku jednym z 7 cudów Polski, w plebiscycie organizowanym przez "National Geographic Traveler".

(Inf. prasowa)
Drukuj 2268 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
„Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć” 20.04.2018 09:00 | [997]
„Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć”
Kup książkę „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”! 19.04.2018 12:30 | [1348]
Kup książkę „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”!
„Nieznane tajemnice Zakrzewa” - zapraszamy na zwiedzanie pałacu! 17.04.2018 09:30 | [840]
„Nieznane tajemnice Zakrzewa” - zapraszamy ...
„Wielka ucieczka” - szukam fotografii z Kłecka, Mielna i Przysieki 16.04.2018 15:00 | [273]
„Wielka ucieczka” - szukam fotografii z Kł...
Zapraszamy na kurs sternika motorowodnego 16.04.2018 13:00 | [272]
Zapraszamy na kurs sternika motorowodnego
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 15.04.2018 08:30 | [588]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
„Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć” 20.04.2018 09:00 | [997]
„Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć”
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 15.04.2018 08:30 | [588]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
7,462,495 unikalnych wizyt