POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Pamiętajmy o naszym powstaniu...
Na tropach historii: Szlakiem Powstania Wielkopolskiegogrudzień 28 2015 13:30:00
Pamiętajmy o naszym powstaniu...Dziś pod Pomnikiem Poległych Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie odbyła się uroczystość upamiętniająca 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Oprócz miejscowych parlamentarzystów, władz miejskich i powiatowych oraz potomków powstańców, którzy składali okolicznościowe wiązanki kwiatów, przybyli także mieszkańcy, którzy podkreślają, że chcą pamiętać o historii naszej ziemi i przekazywać ją potomnym.

Uroczystość rozpoczął wmarsz Jana Ignacego Paderewskiego, w którego postać wcielił się aktor Andrzej Malicki. Podczas krótkiej inscenizacji odczytał przemówienie ówczesnego premiera, który stał się inspiratorem podjętych walk. - Nie przyszedłem po dostojeństwa, sławę, zaszczyty... lecz, aby służyć, ale nie jakiemuś stronnictwu. Szanuję wszystkie stronnictwa, lecz nie będę należał do żadnego. Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci – te m.in. te słowa słyszymy w odezwie do zebranego tłumu. - Żadne, najmądrzej zorganizowane stronnictwo ojczyzny odbudować nie zdoła. Do tego dzieła trzeba jedności i zgody wszystkich. Miłości i siły, wiary i zaparcia się samego siebie. Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc – dodaje.

Następnie pod pomnikiem złożono kwiaty. Odśpiewano także Hymn Polski i Rotę. My zaś pytamy dalej. - Najważniejsze momenty? Wybuch samego powstania, czyli 27 grudnia 1918 roku na ulicach Poznania i rozejście się tej całej inicjatywy na całą Wielkopolskę – od tego rozpoczyna Robert Gaweł, senator i historyk, który od lat zajmuje się badaniem historii Powstania Wielkopolskiego, a dziś zapytaliśmy go o najważniejsze jego zdaniem momenty tego zrywu narodowego. - Zmiana dowództwa, gdy po majorze Taczaku, który nie miał kompetencji do tego, żeby tak dużymi formacjami rządzić i kierować, choć zrobił bardzo wiele. Przychodzi jego następca gen. Dowbór-Muśnicki, który de facto tworzy armię wielkopolską. Potem jest moment zdobycia Kujaw i to jest też początek stycznia, kiedy Paweł Cyms zdobywa Inowrocław. Potem są bardzo długo ciągnące się walki na froncie północnym – ten moment R. Gaweł uważa za najtrudniejszy w całym powstaniu. - Nawet po rozejmie w Trewirze jeszcze trwały tam walki. 16 lutego 1918 roku to jest oficjalne zakończenie walk, kiedy podpisano wspomniany rozejm – mówi R. Gaweł.

Uroczystość obserwują także państwo Kuczyńscy wraz ze swoimi wnukami, którzy przyszli wspólnie przeżywać kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. - Przyszliśmy tutaj na cmentarz oddać hołd powstańcom, którzy przyczynili się do tego, że Polska i nasz region odzyskał niepodległość. Właśnie dzięki tym powstańcom, którzy dzielnie szli od Poznania aż po Bydgoszcz oddając nam godność. Wczoraj byliśmy również w Poznaniu pod hotelem, pod którym w 1917 roku przemawiał Ignacy Jan Paderewski – opowiada Wojciech Kuczyński, któremu towarzyszą żona i wnukowie Stanisław i Grzegorz, którzy mieszkają w Bydgoszczy. - Przychodzimy na cmentarz i zapalamy znicze, groby powstańców wielkopolskich są także w naszej rodzinnej Bydgoszczy – dowiadujemy się od Staszka, młodszego z braci. - Trzej byli przedstawiciele władz Polski, Paderewski, Piłsudski, Dmowski, dzięki nim odzyskaliśmy niepodległość po 123 latach niewoli – dodaje Grzegorz Tlałka, starszy z braci. - Wnukowie najczęściej nie dowierzają, że tak piękna jest nasza historia. One właściwie wszystko wiedzą na temat powstania – podsumowuje Zuzanna Kuczyńska.

Uroczystości na Akropolu Bohaterów Cmentarza Świętego Piotra w Gnieźnie to nie jedyny punkt obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. - W południe rozpoczęła się Uroczysta Sesja Rady Miasta, a o godz. 18.00 w katedrze jest msza święta w intencji poległych powstańców wielkopolskich – informuje Jacek Bogacz, kierownik biura Rady Miasta Gniezna.

Wojciech Orłowski
Drukuj 2541 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wspaniała uczta dla miłośników historii w pałacu w Czerniejewie! 15.02.2019 18:00 | [596]
Wspaniała uczta dla miłośników historii w p...
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym w pałacu w Czerniejewie! 14.02.2019 21:00 | [605]
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym ...
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej rzeczy 12.02.2019 21:00 | [531]
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej ...
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie zostanie upamiętnione! 12.02.2019 12:00 | [314]
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie...
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już w marcu w Czerniejewie! 11.02.2019 13:00 | [433]
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny ...
Pałac w Mielnie „powraca do życia”! 11.02.2019 11:00 | [350]
Pałac w Mielnie „powraca do życia”!
starsze >
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Franciszka i Antoniego Saskowskich! 03.02.2019 08:00 | [592]
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Fran...
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 30.01.2019 10:30 | [1521]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
8,790,608 unikalnych wizyt