POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Ciuchcią po Pałukach
Aktywny turysta: Na torachpaździernika 28 2015 10:00:00
Ciuchcią po Pałukach„Wsiąść do pociągu byle jakiego…” śpiewała Maryla Rodowicz w swoim „Remedium”, lecz my proponujemy do nie byle jakiego, bo do ciuchci żnińskiej, a ściślej mówiąc do Żnińskiej Kolejki Wąskotorowej. Dokąd was zawiedzie i co będziecie mogli zwiedzić na trasie? O tym właśnie dzisiaj – zapraszamy.

Naszą podróż zaczynamy w Żninie na terenie przy budynku Żnińskiej Kolei Powiatowej, skąd odjeżdżają wszystkie ciuchcie w kierunku Wenecji po drodze podziwiając zapierające dech w piersiach krajobrazy Pałuk i okoliczną przyrodę. Dlatego warto zaopatrzyć się w aparat fotograficzny lub kamerę, czy nawet lornetkę.

Tam gdzie licho nie śpi – Wenecja
Docieramy do stacji Wenecja i choć nie mowa o włoskiej Wenecji, to warto zatrzymać się tutaj i wysiąść, aby zwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej. W ów muzeum znajdziemy dość bogaty zbiór eksponatów związanych z dawnym transportem kolejowym. Mowa przede wszystkim o lokomotywach, ale warto zwrócić uwagę również na stylową poczekalnie z końca XIX w. Ponadto do zwiedzania udostępnione są wagony zarówno osobowe jak i towarowe, w których również znajdziemy szereg ciekawych eksponatów związanych z kolejnictwem.

Do powstania muzeum przyczynił się Leon Lichociński, wieloletni pracownik Żnińskiej Kolei Powiatowej, a następnie przewodnik po wspomnianym muzeum i przede wszystkim pasjonata kolejnictwa. W muzeum cyklicznie odbywa się Wenecka Noc z Parowozami, na którą serdecznie zapraszam, ponieważ klimat jaki towarzyszy nocnemu zwiedzaniu da się opisać tylko jednym słowem – magia!

Tuż obok Muzeum Kolei Wąskotorowej znajdują się ruiny zamku Diabła Weneckiego. Zrobiło się groźnie, prawda? Na szczęście to tylko legenda, ale jak powszechnie wiadomo w każdej legendzie jest trochę zgodności z rzeczywistością.

Niektórzy twierdzą, że do dnia dzisiejszego na zamku kusi Krwawy Diabeł Wenecki, a przydomek ten należy do kasztelana Mikołaja Nałęcza – pierwszego właściciela zamku. To on wzniósł go w XIV w., a obecnie strzeże swych skarbów zbroczonych krwią pomordowanych kmieci. Natomiast w 1420 r zamek nabył niejaki Mikołaj Trąba, który przeznaczył twierdzę na więzienie dla księży.

Będąc w Wenecji warto też zwrócić uwagę na kościół pw. Narodzenia Marii Panny, który został konsekrowany w 1895 roku, a zbudowano go na miejscu poprzedniego drewnianego z 1392-1395 roku. Przy kościele znajduje się cmentarz, na którym został pochowany Walenty Szwajcer – odkrywca Biskupina, kolejnego punktu naszej wycieczki.

Polskie Pompeje – Biskupin
Ostatni rzut oka na malowniczo położoną Wenecję pomiędzy trzema jeziorami (ponownie zrobiło się włosko): Biskupińskim, Weneckim i Skrzynka, bo czas ruszać dalej w naszą podróż żnińską kolejką. Kolejny przystanek – Biskupin. I tu zbyt wiele mówić nie trzeba.

Osada biskupińska to chyba jeden z najcenniejszych zabytków Powiatu Żnińskiego i województwa kujawsko-pomorskiego, a nawet Polski. To także jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy na temat kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza. W związku z powyższym jeśli ktoś od zawsze marzył o podróży w czasie, a w szczególności podróży do przeszłości to Biskupin jest strzałem w dziesiątkę! Warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie Muzeum Archeologiczne w Biskupinie otrzymało Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej „Najlepszy Produkt Turystyczny 2015 roku”.

Tam gdzie niebo spotyka się z ziemią - Gąsawa
Wiele osób kończy podróż ciuchcią właśnie w Biskupinie, co uważam za ogromny błąd, bo kilka kilometrów dalej znajduje się kolejna stacja – Gąsawa. Jest to niewielka miejscowość, w centrum której znajduję się skarb wśród zabytków architektury sakralnej na skalę europejską. Mowa o modrzewiowym kościele pw. św. Mikołaja z XVII w. pokrytym łupkiem.

W latach 1998-1999 podczas remontu kościoła odkryto w nim unikatowy gotycki układ belek szkieletu (z późniejszymi wtrętami), bogatą więźbę dachową i to co przykuwa największą uwagę, a mianowicie cenne przykryte tynkowaną trzciną i zapomniane na 150 lat malowidła na stropach i ścianach. Dzięki tym iluzjonistycznym malunkom wchodząc do świątyni ma się wrażenie bezpośredniego kontaktu z boską opatrznością. Czy można chcieć czegoś więcej?I to niestety koniec naszej wyprawy trasą żnińskiej kolejki wąskotorowej. Czas wracać do Żnina i do naszych domów. Jednak mam coś na pocieszenie: moc niezapomnianych wrażeń i wspomnień! Na pewno tu wrócicie, nie raz!

Joanna Kaźmierczak
Drukuj 4335 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałaców! 03.06.2020 17:15 | [9269]
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałac...
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś” 02.06.2020 20:00 | [9556]
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś”
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [890]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod Gniezna 30.05.2020 09:00 | [776]
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 28.05.2020 21:00 | [3660]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce” 26.05.2020 18:00 | [6310]
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce”
starsze >
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [890]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej! 23.05.2020 10:00 | [881]
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej!
starsze >
'
 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
11,204,277 unikalnych wizyt