POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
„Spacer po Gnieźnie” z Maciejem Kuźniewskim
Po podróży: Ex Librislipiec 17 2015 15:15:00
„Spacer po Gnieźnie” z Maciejem KuźniewskimCzas kiedy Gniezno borykało się z dostępnością jakichkolwiek przewodników, mamy już za sobą. Do dziś jednak trudno było znaleźć ciekawy, napisany przystępnym językiem a jednocześnie rzeczowy Przewodnik po Gnieźnie. Opracowania i publikacji takiego wydawnictwa podjął się Maciej Kuźniewski.



Popularny nie tylko w Gnieźnie Comes postanowił zaprosić turystów do „Spaceru po Gnieźnie”, nadając książeczce właśnie taki tytuł. W estetycznie i poręcznie wydanej publikacji, prowadzi przez Gniezno i jego historię niejako opowiadając o nim. Narrację ustawia autor w pierwszej osobie co pozwala mieć wrażenie, że wybrał się na wędrówkę razem z czytelnikiem a jednocześnie zwiedzającym. Ta narracja opowiadacza jest siłą Przewodnika. Wydaje się, że właśnie taki przewodnik z opowieścią audio spokojnie mógłby być połączony z aplikacją do pobrania na telefon, co dałoby szansę indywidualnemu turyście poznania historii i miasta. Na dzień dzisiejszy mamy jednak wydanie papierowe.

Dobrze dobrana gramatura papieru, to także obok formatu praktyczna zaleta przewodnika. W treści obok mimo przyswajalnej formy znajdujemy kompleksową wiedzę przede wszystkim z czasów początków państwowości polskiej. Ponadto jak przystało na przewodnik „Spacer po Gnieźnie” pokazuje zabytki miasta w którym rodziła się rdzenna Polska. Części spaceru obok najstarszych zabytków i obiektów sakralnych autor nie omieszkał zwrócić uwagi na fasady niekiedy pięknych gnieźnieńskich kamienic.

Maciej Kuźniewski zdradzając także pewne lokalne nasze miejskie nazwy, przybliża turyście Gniezno, sprawia, ze nie jest ono obce. Wystarczy wspomnieć potoczną nazwę pomnika Mieszka i Chrobrego z dziedzińca Szkoły Pomnik: Bolek i Lolek. Forma narracji, która daje wrażenie, że autor przechadza się z nami opowiadając nam o Gnieźnie to jedna z mocniejszych stron przewodnika. Ciekawym i udanym zabiegiem, jest ilustrowanie części średniowiecznej współcześnie wykonanymi zdjęciami na których w stylizacji z epoki widzimy współczesnych Gnieźnian i nie zawsze są to członkowie grup wojowych.

Obok wartości opracowanego przez Kuźniewskiego tekstu, nad merytoryczną stroną czuwał Marek Wojciechowski – jeden z gnieźnieńskich przewodników. Po zakończonym spacerze autor zachęca do odwiedzenia Muzeum Początków Państwa Polskiego. Ponadto z praktycznych informacji znajdujemy tez nr telefonów komórkowych do gnieźnieńskich przewodników.

Jedyne czego brak w „Spacerze po Gnieźnie” to wspaniałej a zapomnianej karty Gniezna przemysłowego, z parowozownią czy byłymi salonami Forda lub nie istniejącą już Cukrownią, potrzebę jednak i takiego przewodnika zaznacza autor pod koniec książki.

Na dzień dzisiejszy jest to chyba najciekawszy przewodnik po Gnieźnie bo pisany przez osobę, która od lat zajmuje się opowiadaniem i ożywianiem historii tego miasta. Wykorzystano w nim zdjęcia autorstwa Macieja Kuźniewskiego oraz: Przemysława Degórskiego, Mirosława Dudko, Beaty Orczykowskiej, Anny Farman, Piotra Robakowskiego i Marcina Kulczyńskiego.

Jarosław Mikołajczyk
Drukuj 3010 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym w pałacu w Czerniejewie! 21.02.2019 21:00 | [619]
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym ...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 20.02.2019 17:00 | [2294]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
Wspaniała uczta dla miłośników historii w pałacu w Czerniejewie! 15.02.2019 18:00 | [616]
Wspaniała uczta dla miłośników historii w p...
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej rzeczy 12.02.2019 21:00 | [550]
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej ...
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie zostanie upamiętnione! 12.02.2019 12:00 | [339]
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie...
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już w marcu w Czerniejewie! 11.02.2019 13:00 | [457]
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny ...
starsze >
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Franciszka i Antoniego Saskowskich! 03.02.2019 08:00 | [610]
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Fran...
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 30.01.2019 10:30 | [1549]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
8,817,716 unikalnych wizyt